דוד נחושת

המאפיין הייחודי והבלעדי של מערכות הגיהוץ היוקרתיות ביותר מבית מיקליני הוא דוד הנחושת : מצינורות נחושת טבעית נחתכים גלילים ומכסים שמאוחר יותר יחוברו יחד ליצירת מיכל גלילי אטום. בין שלל תכונותיו הפיזיות והמכניות, נמנות מוליכות תרמית וחשמלית גבוהה ועמידות איתנה בפני שינויי טמפרטורה, התפתחות קורוזיה (תהליך כימי הרסני בחומר, המואץ בנוכחות מים) והצטברות אבנית. תכונות אלו מאפשרות התקנת גוף החימום מחוץ לדוד, ובכך נמנע כל מגע אפשרי שלו עם המים, ובהמשך היווצרות אבנית.

המוליכות החשמלית ומוליכות החום הגבוהה של הנחושת (המתכת היחידה לה מוליכות גבוהה מעט יותר היא כסף, ומחירה גבוה בהרבה), הופכות אותה ל"פשרה" הטובה ביותר בין תכונות טכנולוגיות וחיסכון כלכלי. מדובר בצריכת הספק של 850W בלבד בדודיי נחושת (חיסכון של כמעט שני שלישים מצריכת החשמל).
הנחושת היא יסוד כימי מתכתי, רכיב הנמצא בטבלה המחזורית בין ניקל, אבץ, כסף וזהב. זוהי מתכת אצילה למחצה, המצטיינת בפעילות כימית נמוכה ועמידה בפני השפעות האטמוספירה. חשיפה ממושכת לאוויר רטוב גורמת להיווצרות שיכבה ירקרקה של קרבונטים (פטינה) המגנה על המתכת, מה שהופך אותה כמעט "נצחית".

קיימים ממצאים המעידים על שימוש אנושי בנחושת לפני מעל 10,000 שנים, ולמעשה הנחושת היא מהמתכות הראשונות אשר שימשו את האדם להכנת כלים ואבזרי קישוט. היא מופיעה בטבע בעיקר כעפרה (תרכובת, בדרך כלל עם גפרית, כמחצב בתוך סלע) ובמקרים נדירים כמתכת טהורה. ידוע על גילוי עפרות נחושת ע"י האדם כבר בסביבות 3,000 לפנה"ס, וכך למעשה הנחושת היא בין המתכות הראשונות שחילץ האדם מן העפרות שלה. כיום משמשת הנחושת בעיקר בתעשיית החשמל והאלקטרוניקה, בשל היותה מוליך חשמל בעל התנגדות נמוכה. יש לציין כי עלייה פתאומית בטמפרטורה אינה מהווה סכנה, כיוון שהנחושת נמסה בחום C ° 1083 בלבד. אין זה מפתיע, שכן חפצים נחושתיים רבים מהעת העתיקה ואף הפרהיסטורית נותרו כמעט ללא פגע עד עצם היום הזה. תכונות אלה הופכות את הנחושת לאחת המתכות השמישות ביותר בידי האנושות, בבית ובתעשייה.

זאת ועוד, הנחושת ניתנת למחזור ב- 100%. 40% מסך מוצרי הנחושת באיטליה מיוצרים כתוצאה ממחזור, ובניגוד לחומרים אחרים- לנחושת הממוחזרת אותם מאפיינים כימיים-פיסיים וטכנולוגיים של זו המקורית, ולפיכך שימוש ממושך בה אינו מפחית מערכה. בכך תורמת הנחושת גם לטיפול בעלייה המתמדת של פסולת מוצקה ותעשייתית, ומאפשרת חיסכון ניכר באנרגיה.

על דוד הנחושת